Ostatnie posty

Sierpień w ogrodzie.

Sierpień w ogrodzie

Przechadzając się po sierpniowym sadzie nietrudno zauważyć, że gałęzie drzew wręcz uginają się pod ciężarem owoców. Śmiało można zrywać i zajadać się pysznymi jabłkami, gruszkami, śliwkami i brzoskwiniami. Owoce dojrzewają nie tylko na gałęziach, ale często również na ziemi po tym, jak opadną. Pamiętaj o tym, aby zebrać te, które zdążyły opaść na ziemię – w przeciwnym wypadku mogą stać się siedliskiem dla szkodników. Oprócz słodkich owoców w pełni rozkwitu znajdują się także pożywne warzywa – ogórki, pomidory, papryka, rośliny cebulowe. Ręce pełne roboty w sierpniu mają również osoby, które zasadziły w swoim ogrodzie dynie, kabaczki i cukinie. Można zbierać też zasadzony wiosną czosnek – pamiętaj, aby robić to, gdy jego liście żółkną i usychają.

Przy zbiorze owoców rozważ ich wykorzystanie np. na przetwory. Koniec sierpnia obfituje w tak duże ilości owoców, że warto zrobić z nimi coś, co sprawi, że się nie zmarnują. 

Sierpień na działce – czas na przycinanie i odchwaszczanie roślin!

Po obfitych sierpniowych zbiorach przychodzi czas na dokładne przycinanie roślin. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić zarówno na krzewy liściaste, iglaste, jak i niektóre drzewa owocowe. To dobry moment na przycinanie krzewów liściastych, zatem czeka nas przycinanie żywopłotów, które często się z nich buduje. Po zebraniu owoców z drzew i krzewów wykonujemy tak zwane cięcia prześwietlające roślin ogrodowych. Warto zacząć od wycinania suchych i przekwitłych pędów. Pamiętaj o tym, aby wyciąć najstarsze pędy przy agreście i porzeczkach – rozpoznasz je po ciemniejszej korze. Z kolei pędy malin należy przyciąć praktycznie do samej ziemi. W drugiej połowie miesiąca prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni. Oczywiście należy dokładnie obejrzeć wszystkie rośliny i wyciąć z nich słabe pędy i te, które nadmiernie się zagęszczają. W sierpniu także przycinamy żywopłoty i formujemy ich kształt – będziesz to robić prawdopodobnie po raz ostatni w tym sezonie.

Wycinanie obumarłych pędów to jednak nie wszystko. W sierpniu bujnie rosną różnorakie rośliny, niestety nie tylko rośliny ozdobne, drzewa i krzewy, które chcemy w ogrodzie oglądać. To dobry czas również dla chwastów. Dlatego nie można zapominać o odchwaszczaniu grządek z warzywami i rabat kwiatowych. Przypominamy, że najlepiej zapobiec rozwojowi chwastów ściółkując podłoże za pomocą czarnej agrotkaniny.

W drugiej połowie sierpnia przychodzi czas także na porządki. Zbieraj przekwitłe kwiaty, opadłe owoce, usunięte chwasty, dojrzewające winogrona (te oczywiście nie do wyrzucenia!). W sierpniu zbieramy nie tylko to, czym obdarowała nas natura, ale również to, co po sobie pozostawia bujny ogród.

W sierpniu nawadniamy, nawadniamy i jeszcze raz – nawadniamy!

Końcówka lata to zazwyczaj czas intensywnych upałów. Gleba bywa wtedy bardzo przesuszona, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Gdy doskwierają bardzo wysokie temperatury, należy je podlewać nawet dwa razy dziennie – o poranku i wieczorem. Wody potrzebują zarówno kwiaty ogrodowe, krzewy ozdobne, jak i rośliny doniczkowe i drzewka owocowe. Możesz rozważyć instalację w ogrodzie linii kroplujących.Co z kwiatami?

Poza nawadnianiem, o którym pisaliśmy wcześniej, kwiaty wymagają regularnego zasilania – najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, aby stopniowo zmniejszać dawkę nawozu, dzięki czemu zwolnią tempo wzrostu przed jesienią. Mamy dobrą wiadomość dla miłośników pięknie ozdobionych okien czy balustrad - w sierpniu można jeszcze sadzić kwiaty na balkonie. Mogą być to chryzantemy lub dalie, które będą zachwycać swoim wyglądem aż do jesieni. Ich odporność na zimno jest znacznie wyższa.

Trawnik u schyłku lata

W sierpniu wciąż należy regularnie kosić trawnik – minimum raz w tygodniu. Jeśli trawa jest przesuszona, powinieneś ustawić ostrze kosiarki nieco wyżej niż zazwyczaj. Co jakiś czas warto zmieniać rozłożenie mebli ogrodowych, aby zapobiec wydeptywaniu murawy. Oczywiście nie można zapomnieć o nawadnianiu – w czasie upałów trawnik trzeba obficie podlewać nawet co drugi dzień. Dostarczanie wody trawie i innym roślinom w ogrodzie stanie się znacznie prostsze, jeśli zainwestujesz w wąż ogrodowy i dobierzesz do niego funkcjonalne akcesoria.Koszenie trawnika

Trawnik latem kosimy regularnie (co 7–10 dni), pamiętając o tym, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu – dlatego podczas upalnego lata nie należy trawy ciąć zbyt nisko (najlepiej na wysokości około 6 cm). Jeżeli podczas naszego urlopowego wyjazdu trawa nadmiernie urosła, po powrocie nie kosimy jej zbyt radykalnie. Doprowadzajmy ją do właściwej wysokości (3–4 cm) w dwóch albo trzech etapach, kosząc co kilka dni nie więcej niż 1/3 wysokości. Dlatego przy wyborze kosiarki warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model posiada regulację wysokości koszenia oraz jaki jest jej zakres. Ponadto, do  pracy na rozległym terenie idealna jest kosiarka spalinowa. Do użytku domowego idealna będzie kosiarka spalinowa

Kosiarka elektryczna znajdzie zastosowanie raczej na trawnikach o powierzchni do ok. 500m2. Jest jeszcze jeden warunek – musimy mieć dogodny dostęp do źródła zasilania. Doskonale sprawdza się kosiarka Gardena PowerMax 36 E, Bosch ARM 37 4. Gen. Ergoflex. Jeśli mamy kawałeczek trawnika do skoszenia, nie ma potrzeby inwestowania w tradycyjną kosiarkę – wystarczy nam podkaszarka. Jest ona pomocna również przy pracach „wykończeniowych” – ścina trawę przy murach, krawężnikach, wokół rabat, drzew i krzewów, itp. Podkaszarka dotrze wszędzie tam, gdzie tradycyjne kosiarki nie dają rady.

Podlewanie trawnika

Latem istotne jest także podlewanie. Do podlewania trawnika zaleca się zraszacze połączone wężem z ujęciem wody. Ustawia się je w wybranym miejscu i po jakimś czasie przenosi dalej. Zraszacze są mało kłopotliwe w użyciu. Obejmują swym zasięgiem powierzchnię od pełnego koła po różne jego wycinki (zakres można dowolnie regulować). Zależnie od rodzaju zraszacza, podlewana powierzchnia ma od 8 do około 500 m². najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest założenie podziemnej instalacji nawadniającej, złożonej ze zraszaczy i doprowadzających wodę przewodów. Specjalne sterowniki pozwalają na wybór jednego z gotowych programów do podlewania lub indywidualne ustalenie pory i intensywności podlewania trawnika.

Trawnik podlewamy wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Najlepiej robić to rzadziej, ale obficie, a częściej (nawet codziennie) jedynie w okresie suszy.

Ponadto...

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, przydadzą się również takie narzędzia ogrodowe, jak:

1) Podkaszarka – w pracach ogrodowych jest raczej dodatkowym narzędziem, dopełnieniem tradycyjnej kosiarki. Sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Podkaszarki można podzielić na: urządzenia przeznaczone do niewielkich prac porządkowych (elektryczne) i takie, którymi wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów (spalinowe).

https://www.unimet.pl/szukaj?controller=search&s=podkaszarka

2) Nożyce do przycinania brzegów trawnika przydadzą się do pielęgnacji brzegów trawnika, zapewniją estetyczny wygląd całości. Nie ma mowy o nieskoszonych źdźbłach trawy pozostających przy muyrach, krawężnikach, wokół rabat, drzew i krzewów. Urządzenia takie można używać również do przycinania niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu.

https://www.unimet.pl/jolisearch?s=no%C5%BCyce+do+trawy

3) Siewnik – w sierpniu siewnik posłuży nam do nawożenie. Szybko i równomiernie rozsypuje nawóz po całej powierzchni trawnika. Można go też wykorzystywać do wysiewania nasion, na przykład w czasie zakładania trawnika, lub dosiewania nasion w uszkodzonych miejscach darni.

https://www.unimet.pl/jolisearch?s=siewnik

Opublikowany w: Porady

Zostaw komentarz